Jadalnia / Kuchnia

Kuchnia - Urządź serce domu!

Kuchnia o której zwykło się mówić sercem domu jest jednym z trudniejszych lecz także ciekawszych pomieszczeń do zaaranżowania. Meble kuchenne przede wszystkim powinny być pokryte laminatem, by można było je łatwo utrzymać w czystości. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniemy długiego i mozolnego usuwania plam np. z sosu pomidorowego. Ważnym elementem jest miejsce, gdzie znajduje się kuchnia. Coraz chętniej i częściej znajdujemy w domach otwartą kuchnie połączoną z salonem. W ten sposób zyskujemy interesujący efekt lecz bardzo ważne jest to, że wszelkie posiłki będziemy przyrządzać na oczach naszych gości. Z tego powodu musimy być gotowi na konieczność utrzymania bezwzględnego porządku tak, by zdało ono słynny test białej rękawiczki. Właśnie dlatego meble do kuchni powinny mieć właściwości plamoodporne. Interesującym rozwiązaniem jest również wyspa kuchenna, która może pełnić role barku wyposażonego w szafki, półki oraz szuflady. W połączeniu z wysokimi hokerami mogą one w modernistycznym wystroju pełnić funkcję stołu. Jest to zarazem estetyczne jak i praktycznie rozwiązanie. Kuchnia często łączona jest również z jadalnią, co wydaje się być całkiem naturalnym rozwiązaniem. Aromatyczne zapachy z kuchni pobudzą kubki smakowe pozostałych domowników zajmujących miejsca przy stole kuchennym.

Jak wybrać stół do jadalni?

Stół do kuchni czy tez jadalni powinien być dobrany pod ilość domowników, a także spodziewanych gości. Praktycznym rozwiązaniem wydaje się być stół rozkładany jak np. Stół 90x90 / 190x90. Podczas rodzinnych posiłków pomieści on 4-osobową rodzinę lecz, gdy zechcemy świętować urodziny, imieniny czy jakiekolwiek rodzinne święto pomieści on nawet 10 osób. W naszej ofercie znajdą Państwo więcej rozkładanych stołów jak np. model 120x80/150x80 cm. Oczywiście możemy również zdecydować się na stałą długość blatu. Dla większej ilości uczestników rodzinnych spotkań w jadalni proponujemy stól loft 150x80 wykonany w industrialnym stylu. Ponadto oferujemy wymiary 100x70, 110x60120x70 oraz 120x80. Ponadto oprócz wymiarów mebla warto zwrócić uwagę na materiał użyty przede wszystkim do produkcji blatu. Powinien on być laminowany, gdyż bez lakieru blat może napęcznieć pod wpływem nawet krótkiego kontaktu z wilgocią lub wodą. Ponadto warto wybrać stół, który będzie wykonany z płyty MDF, która jest zdecydowanie wytrzymalsza niż płyta wiórowa. 

Mam już stół i co dalej?

Nie będziemy odkrywczy jeśli stwierdzimy, że kolejnym krokiem będą krzesła do jadalni. Rynek oferuje bardzo wiele rozwiązań od tapicerowanych przez tradycyjne krzesła kuchenne po modernistyczne metalowe krzesła. W przypadku wybrania krzesła tapicerowanego warto sprawdzić czy materiał jest plamoodporny lub można go czyścić na mokro. Bardzo często stosuje się tu ekoskórę, która nie absorbuje cieczy, a także łatwo się ją utrzymać w czystości. Niemniej jednak materiał ten budzi obawy, gdyż niewłaściwie konserwowany może pękać lub przecierać się. Bezpieczniejszym wyborem wydaje się zatem materiał plamoodporny lub tkanina, którą można czyścić „na mokro”. Krzesła do kuchni często posiadają drewniane siedzisko jak np. model krzyżak, który może w ten sposób łatwo skomponować się ze stołem. Meble do jadalni to jednak nie tylko stół i krzesła. Talerze, miski, sztućce należy gdzieś trzymać i choć najczęściej służy do tego kuchnia to jednak mała komoda lub kredens znajdzie swoje miejsce w jadalni.