Sofy

Sofa - relaks w dobrym stylu

Sofa rozkładana nie tylko pozwoli na wygodny odpoczynek, ale również jest to mebel, który będzie wyznaczał w jakim stylu zostało urządzone pomieszczenie. Sofa do salonu jest często ustawiana w centralnym punkcie, dlatego niemal zawsze jako pierwsza przykuwa uwagę gości. Sofa szara z pewnością wskaże na styl skandynawski znany z minimalizmu oraz chłodnego charakteru. Sofa skandynawska również powinna posiadać wysokie drewniane nogi, które są jej znakiem rozpoznawczym. Inaczej przedstawia się sytuacja w stylu ciepłej Prowansji. W tym wariancie sprawdzi się sofa welurowa z miękką i aksamitną strukturą. Kolor sofy prowansalskiej powinien być w jasnych barwach, choć można tu delikatnie poeksperymentować wybierając sofę w kolorze butelkowa zieleń. Kolejnym popularnym wzorem jest sofa nowoczesna, często w futurystycznym kształcie, a ponadto coraz chętniej wybierana jest sofa pikowana. Ostatnim trendem w mebli pikowanym jest używanie cyrkonii zamiast tradycyjnych guzików. Taka kompozycja dodaje szyku i elegancji sofie. 

Sofa - praktycznie, wygodnie, elegancko

Sofa z funkcją spania to bardzo praktyczny mebel, który pozwoli w mgnieniu oka zmienić salon w pokój sypialniany. Sofa z materacem z powodzeniem może zastąpić tradycyjne łóżko sypialniane, a także pomoże zaoszczędzić miejsce. Sofy rozkładane oferują również wiele ułatwień, by przemiana w łóżko była jak najłatwiejsza. Wiele modeli oferuje automat DL, którego sposób działania jest podobny do stosowanego w tradycyjnych wersalkach. Najwięcej miejsca pozwoli zaoszczędzić sofa rozkładana do przodu, która nie potrzebuje wolnego miejsca przy ścianie. Oprócz łatwego rozkładania ważne jest jeszcze wypełnienie materaca, a więc na czym śpimy. Sofa z funkcją spania codziennego z materacem powinna być wygodna, a także gwarantować trwałość. W tym celu warto zdecydować się na mebel wyposażony w sprężyny bonell, które nie tylko podnoszą komfort wypoczynku lecz także wpływają na wytrzymałość sofy. Nie bez znaczenia jest również obicie mebla. Sofa do spania powinna być wykonana z tkaniny o wysokim wskaźniku odporności na ścieranie, a także powinna być miła lub neutralna w dotyku. Należy unikać twardych tkanin z mocno wyczuwalnym splotem. 

Sofa dobra na wszystko

Nie należy ograniczać postrzegania sofy tylko jako mebla, który zmieni salon w sypialnieSofa jednoosobowa może z powodzeniem znaleźć swoje miejsce w pokoju gościnnym czy też w pokoju dziecięcym lub młodzieżowym. Szczególnie mała sofa rozkładana pomoże w urządzeniu pokoju dziecka. Pozwala ona zaoszczędzić miejsce, które z pewnością przyda się do zabawy. Sofa dla dziecka powinna posiadać duży pojemnik na pościel nie tylko, by zrobić miejsce w szafie lecz również można tam przechowywać rzadziej używane zabawki. Sofy dla dzieci mają najczęściej piankowy materac nawet jeśli mają służyć do spania codziennego. O ile w przypadku dorosłych zawsze zaleca się, by materac był wypełniony sprężynami tak w przypadku młodszych użytkowników nie jest to warunek konieczny. Te sofy są narażone na zdecydowanie mniejsze obciążenie. Inny popularnym rozwiązaniem jest sofa amerykanka, czyli innymi słowy fotel rozkładany. Jest to kolejny sposób na mebel 2w1 – w dzień wygodny fotel, a w nocy komfortowe jednoosobowe łóżko. Oczywiście również sofa dwuosobowa rozkładana może być wykonana w wariancie amerykanki. Taki mebel jest często węższy od klasycznej sofy dwuosobowej z funkcją spania. 

Sofa w biznesie

Nie tylko w zaciszu domowym znajdziemy zastosowanie dla sofy. Te meble często znajdują się w gabinetach, restauracjach, klubach rozrywkowych. Popularna jest także sofa do poczekalni. Najczęściej są to nierozkładane meble z plamoodporną tkaniną. Ekoskóra lub tkanina hydrofobowa będzie dobrym obiciem dla tego rodzaju sofy. Chętnie wybierane są duże sofy 3 osobowe, które pozwolą wykorzystać jak największą przestrzeń.