Nawigacja Bloga
Najnowsze

Najnowsze komentarze

Witryna i kredens wszystko co powinniśmy o nim wiedzieć

 

 

 

 

Witryna – mebel piękny, ale czy potrzebny?

Witryna to niezwykle interesujący mebel. Witryny nie kupujemy ze względu na to, że jest funkcjonalna, praktyczna czy użyteczna. Witryna jest meblem pełniącym rolę dekoracyjną. Mebel ma po prostu ładnie wyglądać i pełnić rolę ozdoby pomieszczenia. Najważniejsze elementy witryny to przede wszystkim przeszklone drzwi, za którymi często kryją się podświetlane półki. Witryna ma pięknie wyglądać i zadbać, by równie pięknie wyglądała jej zawartość. 

 

Ustaw gdzie chcesz!

Trudno o pomieszczenie, w którym swojego miejsca nie znalazła by witryna. Zastosowanie dla tego mebla można znaleźć nawet w garażu, piwnicy czy łazience. W garażu za szklanymi drzwiami mogą znaleźć się części samochodowe, w piwnicy przetwory, a w łazience kosmetyki. Niemniej jednak dość rzadko będziemy używali witryny we wspomnianych miejscach. Rozważmy zatem bardziej prawdopodobne lokalizacje. Pierwszą myślą związana z pomieszczeniem dla witryny jest oczywiście salon. To z reguły najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu, dlatego obecność w nim mebla dekoracyjnego jest naturalnym rozwiązaniem. Witryna do salonu najczęściej znajduje się w centrum uwagi np. obok szafki RTV czy też jako ozdobny element meblościanki. Za szklanymi drzwiami witryny w salonie możemy przechowywać cenne pamiątki, galerię fotografii czy też kolekcję alkoholi. Możliwości jest bardzo dużo, a ogranicza nas jedynie wyobraźnia, choć dostępne przedmioty do wyeksponowania również mogą być pewnym ograniczeniem. Witryna w salonie również może podkreślić styl pomieszczenia. Mebel z licznymi zdobieniami wzmocni styl prowansalski, wysokie nóżki pokreślą styl skandynawski, a obecność metalu może sugerować styl industrialny czy też loftowy. 

Kolejnym miejscem, w którym z dużym prawdopodobieństwem może znaleźć się witryna jest jadalnia. Witryna w jadalni często jest określana mianem kredensu. Posiadając w jadalni witrynę możemy wyeksponować najbardziej reprezentacyjną zastawę stołową, kryształy czy też rodową porcelanę. Niemniej jednak również stworzenie domowego barku przyjmie się w jadalni. Kolekcja win, whisky czy dobrego koniaku z pewnością zwróci uwagę przybyłych biesiadników. Jednym z najpopularniejszych kolorów witryny do jadalni jest biały. Ten kolor kojarzy nam się z nowoczesnym stylem lecz również bez trudu wpasuje się do motywu prowansalskiego czy też skandynawskiego.

 

 

Duży Kredens Dwuczęściowy Trzy Szuflady Flawia w kolorze Dąb Artisan/Biały

  

Skoro już jesteśmy w jadalni to warto zrobić krok dalej i wstąpić do kuchni, by sprawdzić co tam robi witryna. Ten mebel w kuchni może służyć do przechowywania przypraw, naczyń czy też owoców. 

Elegancka witryna znajdzie swoje miejsce nie tylko w domu lecz także w biurze lub gabinecie. Witryna w tym pomieszczeniu może pełnić rolę biblioteki. Bardzo dobre wrażenie robi biblioteka zawierająca fachową literaturę odpowiednią dla zawodu np. w gabinecie prawnika biblioteka z kodeksami prawa podkreśli profesjonalizm. W gabinecie lekarza za szklanymi drzwiami witryny może znajdować się leksykon chorób, a w biurze podróży wyeksponowane mogą być przewodniki turystyczne. Witryna to również świetne miejsce do przechowywania dokumentów. Bardzo praktyczne jest przechowanie opisanych na grzbiecie segregatorów. Przez szkło możemy łatwo odszukać interesujący nas segregator bez potrzeby otwierania wszystkich szafek. 

Przykłady zastosowania witryny możemy jeszcze długo mnożyć. To właśnie największy plus tego mebla – wszechstronność.

 

Same plusy, żadnych minusów?

Skoro witryna jest piękna, uniwersalna i wszechstronna to znaczy, że na pewno znajdzie się w każdym domu, a i pewnie nie tylko w jednym pomieszczeniu? Nie zawsze tak jest. W celu wykorzystania pełnego potencjału mebla należy dysponować dużą przestrzenią. Ustawienie witryny w małym pomieszczeniu czy niewielkim mieszkaniu może niepotrzebnie zatłoczyć pokój. Oczywiście rozsądnym rozwiązaniem jest zastosowanie witryny narożnej. Ten mebel pozwala wykorzystać przestrzeń, która pozostałaby pusta. 

Drugą ważną sprawą jest zawartość witryny. Zanim kupimy ten mebel warto się zastanowić co chcemy wyeksponować? Oczywiście zawsze można zrobić domową wystawę fotografii i nawet jeśli obecnie nie mamy zdjęć to ich wywołanie i kupienie kilku ramek nie stanowi problemu. Niemniej jednak warto zastanowić się co będziemy chcieli pokazać naszym gościom. 

 

Witryna – mebel, który stworzy „Efekt WOW”

Witryna może stworzyć „Efekt WOW” na wiele różnych sposobów. Pierwszą możliwością jest zawartość mebla. Tutaj sam mebel nie musi się wysilić. Niesamowity zbiór skarbów, pamiątek, egzemplarzy kolekcjonerskich obroni się niezależnie od tego, gdzie będzie umieszczony. Niemniej jednak zdobienia witryny oraz jej forma ma bardzo duży wpływ na odbiór zawartości. Dodatkowo wiele witryn posiada oświetlenie LED. Najczęściej klipy LED znajdują się nad szklanymi półkami. Szkło rozprasza światło, dzięki czemu daje lepszy efekt. Wyobraźmy sobie spotkanie wieczorem we wspólnym gronie. Zamiast oświecić lampę czy żyrandol oświetlmy nastrojowo pomieszczenie witryną. W ten sposób nie tylko dodatkowo zwrócisz uwagę na zawartość mebla, ale również stworzysz klimatyczny nastrój. 

 

 

Komoda Rumba w kolorze Dąb Lefkas

 

Ostatecznie witryna to mebel, który warto posiadać w swoim domu lub mieszkaniu lecz warto wcześniej zadbać o odpowiednią przestrzeń.

 
Opublikowano w kategorii: Blog

Skomentuj!