Sofa, narożnik czy może kanapa - co wybrać do salonu?
Sofa, narożnik czy może kanapa - co wybrać do salonu?

Gdy remont dobiega końca, a przynajmniej znana jest data zakończenia prac, warto zastanowić się na czym wypoczniemy w salonie. Czasem nie łatwo jest się zdecydować co będzie zdobić najbardziej reprezentacyjną część domu. Z jednej strony sofa czy kanapa nie zajmą wiele miejsca, ale z drugiej strony chciałoby się spędzić czas na dużym, miękkim narożniku. Co zatem wybrać i czym się kierować w podejmowaniu decyzji?

Salon wizytówką każdego domu i mieszkania

Przyjmujemy tu gości, spędzamy rodzinnie czas, niejednokrotnie również spożywamy posiłki, popijamy kawę. Moglibyśmy jeszcze długo wymieniać co można robić w salonie. Niemniej jednak w każdym domu salon służy do różnych celów. Czasem pełni on wyłącznie funkcję reprezentacyjną, a czasem musi być wielofunkcyjny, by pełnić zadania pokoju gościnnego, sypialni, a nawet jadalni. Dlatego zanim wybierzemy odpowiednie meble odpowiedzmy sobie na pytanie: do czego będzie służył mój salon? Niezależnie od tego ile będzie miał zadań to w pierwszej kolejności musimy ustalić czy ktoś będzie w nim spał? Czy po zapadnięciu zmroku salon zmieni się w sypialnię? Klasyczna sofa nie posiada funkcji spania. Część narożników nie rozkłada się lub posiadają funkcje spania, której komfort użytkowania może pozwalać raczej korzystanie z niej w awaryjnych sytuacjach. Sprawdźmy zatem plusy i minusy sofy, kanapy oraz narożnika. 

Klasyka stylu – Sofa w salonie

Sofa to mebel, który sprawdzi się przede wszystkim w salonie, który ma pełnić rolę reprezentacyjną. Klasyczna sofa nie posiada funkcji spania, co w głównej mierze odróżnia ją od kanapy oraz narożnika. Niemniej jednak sofy są zdecydowanie bardziej ustawne od dużych narożników. Składają się z jednego modułu, opcjonalnie posiadają podłokietniki. Często posiadają wymyślne kształty, dzięki czemu zyskują na estetyce. Ponadto nie są duże, dlatego sprawdzą się w salonach o niewielkim metrażu. Jest to także dobre rozwiązanie dla niestandardowych salonów z owalnymi ścianami czy też z dużą liczbą wnęk. Sofa jest najczęściej meblem wolnostojącym dlatego może stać na środku salonu. W przypadku pomieszczenia o większej powierzchni możemy stworzyć zestaw wypoczynkowy z fotelami czy też dwoma sofami. Kolejną zaletą jest fakt, że sofa jest lekka w odbiorze, nie spowoduje ona „zagracenia salonu”, a także nie sprawi problemu przy ewentualnym przemeblowaniu. Ten mebel z pewnością będzie ozdobnikiem pomieszczenia, a także nada lub wzmocni styl salonu. Należy jednak pamiętać, że o ile sofa to bardzo ładny mebel to jednak nie jest tak praktyczna jak narożnik lub kanapa.  

Praktyczniejsza sofa – Kanapa

Nie masz dużej przestrzeni, by wstawić narożnik lecz chciałbyś mieć gdzie spać w salonie? Kanapa rozkładana z funkcją spania to mebel, który idealnie spełni Twoje wymagania. Kanapa to mebel, który znajdzie swoje miejsce w salonie, który będzie pełnił funkcję sypialni lub pokoju gościnnego. Z racji tego, że ten mebel nie posiada wielkich rozmiarów będzie on odpowiedni dla pomieszczeń o niewielkim metrażu. Niemniej jednak kanapa rozkładana spokojnie pomieści trzy osoby, które będą mogły spokojnie usiąść i napić się kawy lub obejrzeć telewizję. Po rozłożeniu dwie osoby spokojnie będą mogły się na niej wyspać. Kanapa na ogół nie ma tak oryginalnych kształtów jak sofa i choć na rynku jest dostępnych wiele modeli, które zachwycają swoją urodą to jednak wymyślne i niestandardowe formy są raczej domeną sof. Natomiast kanapa to bardzo praktyczny mebel. Złożona nie zajmie dużo miejsca, a bezproblemowo można przekształcić ją w pełni wymiarowe dwuosobowe łózko. Dodatkowo wiele kanap oferuje materace z pianki wysokiej jakości oraz sprężynami bonell, dzięki czemu jakość snu jest porównywalna do tej jakie oferują łóżka sypialniane. Reasumując kanapa to dobry wybór dla salonu, który będzie pełnił funkcję sypialni lub pokoju gościnnego. Sprawdzi się także w pomieszczeniach o niewielkim lub średniej wielkości metrażu.  

Narożnik - Duża przestrzeń, duża wygoda, duży komfort!

Narożnik najczęściej jest większy od sofy oraz kanapy. Jest on składany z przynajmniej dwóch modułów połączonych ze sobą w kształt litery L, a także znajdziemy wiele rozwiązań w kształcie litery U. Zdecydowana większość narożników posiada funkcję spania, więc bez problemu ten mebel nada się do salonu, który będzie również pełnić rolę sypialni lub pokoju gościnnego. Niemniej jednak warto sprawdzić tę rzecz przed zakupem, gdyż nie wszystkie narożniki mają wysuwany materac z tego samego materiału co siedzisko. Z tego powodu może się okazać, że pół mebla będzie bardzo wygodne, a druga część będzie posiadało jedynie cienką warstwę pianki, a funkcja spania będzie mogła pełnić jedynie rolę awaryjną. Jak już wcześniej wspomniano narożnik jest meblem większym od sofy oraz kanapy, dzięki czemu pomieści on większą liczbę osób. Narożniki w kształcie litery U pozwolą swobodnie usiąść nawet kilku osobom jednocześnie. Ponadto taka konfiguracja powoduje, że bez konieczności przekręcenia się możemy z każdym porozmawiać i utrzymać kontakt wzrokowy. Niemal tak samo jak Król Artur przy okrągłym stole. Narożnik nie musi znajdować się wyłącznie przy ścianie. Wersje wolnostojące mogą zdobić środek pomieszczenia i wytyczyć strefę wypoczynku.  Podczas zakupu mebla część modeli wymaga wybrania strony lecz możemy również wybrać rozwiązanie, w którym mebel będzie można złożyć zarówno na lewą jak i prawą stronę. To bardzo ważne pod kątem ewentualnych przemeblowań. W uniwersalnym narożniku wystarczy dosłownie chwila, by zmienić jego stronę. Fakt, że narożnik jest dużym meblem bez wątpienia niesie za sobą wiele zalet lecz powoduje to, że jest to rozwiązanie dla salonów o dużej powierzchni. W pomieszczeniu o niewielkim metrażu duży narożnik może przytłoczyć całość salonu.

Reasumując to jaki mebel powinien znaleźć się w Twoim salonie zależy od jego funkcji, wielkości oraz ustawności. Przed dokonaniem zakupu wymierz dostępną przestrzeń, a w zakładce „Wymiary” sprawdzisz czy wymarzony mebel zmieści się w Twoim salonie. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl