Kuchnia w kawalerce. Jakie meble kuchenne wybrać?
Urządzenie kuchni w kawalerce to nie lada wyzwanie. Ograniczony metraż zmusza do przemyślanych rozwiązań i uwzględnienia wielu istotnych czynników. Choć wydawać by się mogło, że niewielka przestrzeń jest przeszkodą, to na prawdę w małym mieszkaniu można zaprojektować kuchnię funkcjonalną, ale i ładną! Kluczem do sukcesu jest połączenie odpowiedniego stylu, z idealnym blatem kuchennym, sporą ilością miejsc do przechowywania i ustawieniem elementów w taki sposób, aby pomieszczenie wydawało się przestronne. Każdy centymetr jest tu na wagę złota, więc ważne jest wykorzystanie także ścian, na przykład przez zawieszenie na nich szafek. Warto zastanowić się czy w naszej małej kuchni powinna znaleźć się przestrzeń jadalniana? Czy wybrać urządzenia w zabudowie? Na jakie kolory i faktury postawić? Wszystkie te czynniki mają ogromne znaczenie podczas wyboru mebli i dodatków do kuchni w kawalerce.
Jak urządzić kuchnię w kawalerce?
Aranżacja kawalerki, zależna jest przede wszystkim od jej układu. Bardzo często mamy tu do czynienia z jednym pokojem z aneksem kuchennym. Wówczas ważne jest, aby pomyśleć o wyznaczeniu małej przestrzeni na strefę jadalnianą. Zdarza się jednak, że kuchnia w kawalerce to po prostu niewielkie wydzielone pomieszczenie, a wtedy najistotniejsze jest jego optyczne powiększenie, dodanie światła i "powietrza", czyli przestronności. Najważniejsze jest dobre zorganizowanie i wykorzystanie każdego metra kwadratowego kuchni. Pamiętajmy, że istnieje kilka trików pozwalających nieco powiększyć pomieszczenie. Jest to przede wszystkim odpowiednia ilość światła. Jeśli kuchnia jest otwarta, bądź stanowi część salonu, jako aneks kuchenny, to prawdopodobnie ma dostęp do okna, z którego wpada do niej światło dzienne. Sytuacja ma się nieco inaczej, jeśli maleńka, zamknięta kuchnia jest "ślepa", to znaczy nie ma w niej okna. Wówczas podstawą jest białe, mocne oświetlenie. Sprawi ono wrażenie, jakby kuchnię rozświetlało światło dzienne, jednak w rzeczywistości to zasługa odpowiednich żarówek. Niezwykle istotny jest także wybór kolorystyczny. Mała przestrzeń powinna zostać utrzymana w jasnych barwach. Sprawdzi się tu biel, beż, odcienie pudrowe i pastelowe, bardzo jasna szarość, itp. Warto postawić na jednolite, jasne fronty szafek. Sprawdzi się tu także faktura drewna, czy delikatne elementy ozdobne. Wszystko co odbija światło - lustra, szklane i połyskujące fronty - optycznie powiększają przestrzeń. Bardzo istotna jest ograniczona ilość akcesoriów kuchennych i bibelotów w tak małym pomieszczeniu. Zbyt duża ilość rzeczy na blatach, sprawi wrażenie pomieszczenia w nieładzie, zagraconego. Większość przyborów kuchennych powinna znaleźć się wewnątrz szafek.
Które szafki kuchenne wybrać do kawalerki?
Przed zakupem szafek, należy dokładnie wymierzyć kuchnię, aby były one idealnie dopasowane do jej możliwości. Najistotniejsze jest maksymalne wykorzystanie potencjału powierzchni. Puste, niezagospodarowane przestrzenie w kawalerce, to strata istotnego miejsca do przechowywania. Zadbajmy o kilka szafek, w których znajdą się szuflady, na przykład na sztućce, potrzebne przybory, czy przyprawy. Szafka kuchenna stojąca, powinna posiadać kilka półek, a także być na tyle głęboka, aby schować w niej garnki, czy patelnie, które nie będą wystawać zza otwartych drzwiczek. Szafka kuchenna wisząca, to świetny pomysł do zagospodarowania ścian, które również mogą posłużyć za przestrzeń do przechowywania, np. kubków, talerzy, suchych artykułów spożywczych, konserw itp. Szafka narożna kuchenna, to dobry pomysł na wykorzystanie miejsca. Często tego typu szafki zawierają głębokie półki, szyny, czy półki obrotowe, które pomieszczą rondle, roboty kuchenne, miski, garnki itp. to też pomysł na zagospodarowanie każdego kąta. Czasem aranżując małą kuchnię, stajemy przed wyborem - zmywarka, czy więcej powierzchni roboczej. Nie trzeba rezygnować z niczego! Zmywarkę można zabudować i ukryć we wnętrzu stojącej szafki kuchennej, w taki sposób, że nie przeszkodzi to w przedłużeniu blatu. Ukryć można także kosz na śmieci lub domowy pojemnik na bioodpady, który w większości mieszkań znajduje się pod zlewem. Wiele osób decyduje się także na zabudowę lodówki, ponieważ pomaga to uzyskać bardzo spójną i ładną przestrzeń. Zabudowa to klucz do optymalnego zagospodarowania przestrzeni. Chociaż wiele osób decyduje się na zaprojektowanie mebli kuchennych pod wymiar, to idealnym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zakup gotowych komponentów.
Organizacja w małej kuchni
Długość wiszących szafek - warto rozważyć przedłużenie kuchennych szafek wiszących aż do sufitu, przez co zyskamy sporo miejsca do przechowywania. Innym rozwiązaniem jest umieszczenie na wiszących szafkach organizerów lub koszy, w których schowamy sporo przydatnych rzeczy lub sezonowych ozdób.
Drążki i haczyki na przybory kuchenne - niezbędne przybory, z których korzystamy na co dzień, np. nożyce, folie, kelnie, sitka, tarki itp. można umieścić na specjalnej szynie ściennej. Taki drążek z haczykami, posłuży jako wieszak na akcesoria. Z powodzeniem, można zawiesić na nim także ściereczki lub rękawice kuchenne.
Klimatyczne oświetlenie dodatkowe - warto pomyśleć również o dodatkowym klimatycznym oświetleniu, na przykład pasku ledowym zamieszczonym pod blatem lub pod wiszącymi szafkami.
Odpowiednie urządzenia - dobrym pomysłem jest zastąpienie kilku małych sprzętów kuchennych, jednym wielofunkcyjnym robotem kuchennym. Ograniczy to konieczność chowania wielu rzeczy w szafkach i zaoszczędzi sporo miejsca.
Dodatkowe elementy i wyposażenie - elementy, takie jak suszarka na naczynia, mogą również zostać powieszone nad zlewem. Należy reż przemyśleć rozmiar piekarnika, kuchenki, czy umywalki. Te węższe mogą lepiej wkomponować się w niewielką kuchnię i zajmą niewiele miejsca, przez co zyskamy na długości blatu.
Blaty do małej kuchni, na co zwrócić uwagę?
Blat to niezwykle ważny element każdej kuchni, ponieważ stanowi strefę roboczą, przy której spędzamy codziennie wiele czasu. Warto, aby był on odporny na uszkodzenia, wilgoć, solidny i odpowiednio dopasowany do wielkości szafek i kuchni. Świetnie sprawdzi się tu blat na wymiar. Idealnie dopasowanie gwarantuje stuprocentowe wykorzystanie przestrzeni. Blat kuchenny na wymiar da nam również możliwość stworzenia dowolnych kątów i miejsca pod umywalkę. Jeżeli posiadamy szafki kuchenne narożne, to taki blat na zamówienie idealnie wpasuje się kształtem w zamysł i rozstaw kuchni. Bardzo modny jest ostatnio styl loftowy we wnętrzach, który łączy w sobie chłód i surowość kamienia, czy betonu, z ciepłem i przytulnością drewna. Dlatego warto zastanowić się nad porządnym blatem drewnianym, np. dębowym, sosnowym, ale również nad innymi materiałami, np. marmurem, granitem, czy betonem.
Aranżacja kuchni otwartej w kawalerce - przestrzeń jadalniana
Jeśli w kawalerce kuchnia stanowi część większego pomieszczenia i mamy taką możliwość - powinniśmy wydzielić w niej również przestrzeń do spożywania posiłków. Stół jadalniany może posłużyć także, jako dodatkowy blat kuchenny lub biurko podczas pracy i nauki. To bardzo istotny element każdego mieszkania, nawet bardzo małego. Stół do kuchni nie musi być w tym przypadku wielkim meblem, zajmującym połowę pomieszczenia. Z pewnością pięknie sprawdzi się tu stół dopasowany stylem do reszty kuchni, na przykład w kolorze szafek kuchennych. Niezwykle modnym rozwiązaniem jest też stół w stylu loft. Charakteryzuje go zwykle drewniany blat i metalowe nogi, które dodają nieco surowości i nowoczesności we wnętrzu. Stół i krzesła do kuchni mogą zostać wkomponowane tak, że nie będą przeszkadzać w funkcjonalności wnętrza. Można postawić tu na kwadratowy stół i maksymalnie cztery krzesła, aby powierzchnia przez nie zajmowana, była jak najmniejsza. Wiele osób decyduje się na przedłużenie blatu kuchennego i dostawienie do niego kilku krzeseł, co stanowi pewnego rodzaju bar, dzięki któremu zaoszczędzimy sporo miejsca.
Podsumowanie
Umeblowanie małej kuchni w kawalerce, nie musi być trudnym i nieprzyjemnym zadaniem. Wystarczy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Przede wszystkim o wykorzystaniu każdej możliwej przestrzeni, na miejsce do przechowywania. Szafki kuchenne stojące i wiszące, powinny posiadać odpowiednią ilość szuflad i półek, aby pomieścić wszelkie niezbędne przybory i akcesoria. Ogromne znaczenie w kuchni odgrywa solidny i trwały blat. To przy nim spędzamy mnóstwo czasu, wiec ważne żeby był wykonany pod wymiar i idealnie pasował do naszej kuchni i mebli które zostaną w niej umieszczone. Bardzo istotne jest ustalenie, czy w kuchni powinna znaleźć się strefa jadalniana. Stół może być mały, na przykład kwadratowy, dzięki czemu niewielką stratą powierzchni - zyskamy dodatkowy blat i miejsce do jedzenia posiłków i przyjęcia gości. Modne wnętrze to spójność, konsekwencja w dekorowaniu i stylowe meble oraz dodatki. Dlatego obierzmy jeden, konkretny styl i kolorystykę, za którymi chcemy podążać. Kuchnia jest sercem domu, a przyjazne wnętrze poprawia humor i sprawia że przygotowywanie w niej posiłku będzie czystą przyjemnością.