Kuchnia prawie jak na wymiar! - Jak urządzić kuchnię korzystając z mebli modułowych? PORADNIK
Kuchnia prawie jak na wymiar! - Jak urządzić kuchnię korzystając z mebli modułowych? PORADNIK

Funkcjonalna i dobrze urządzona kuchnia jest wyjątkowo ważną częścią domu. To tutaj przeważnie tętni rodzinne życie, przygotowujemy posiłki, rozmawiamy, snujemy plany i marzenia. Kuchnię z powodzeniem możemy urządzić samodzielnie, w przystępny cenowo sposób z użyciem mebli modułowych - gotowych szafek, kredensów czy komód. Tworzymy wtedy własny zestaw mebli z dostępnych szafek, uzupełniony o blaty, elementy wyposażenia i sprzęty. Jak to zrobić, jakie są kolejne etapy przedsięwzięcia?

Wymiarowanie kuchni i założenia projektu

Wybór mebli do kuchni bez względu na ich typ musi poprzedzić dokładne zmierzenie dostępnej przestrzeni. To bardzo ważne, by stworzyć rzeczywisty plan pomieszczenia, obejmujący:

 • wymiary - długość, szerokość, wysokość, z zaznaczonymi otworami okiennymi czy drzwiami,
 • rodzaj ścian, możliwość ich wykorzystania do powieszenia szafek,
 • instalację wodno-kanalizacyjną - punkty wodne, ścieki z ewentualną możliwością ich przełożenia,
 • instalację elektryczną - gniazdka, włączniki,
 • inne elementy stałe w kuchni, ich lokalizację, wymiary.

Jeżeli urządzanie kuchni nie wiąże się z generalnym remontem, a jedynie wstawieniem lub wymianą mebli, należy pamiętać, że zmierzone elementy nie mogą ulec zmianom.

Na etapie spisywania wymiarów, powierzchni do zagospodarowania powinniśmy także ustalić założenia, funkcjonalność, jakiej oczekujemy od gotowej kuchni. Powinny one obejmować ilość potrzebnej przestrzeni do przechowywania oraz jej rodzaje, powierzchnie blatów, planowane sprzęty AGD i temu podobne. Łącząc zwymiarowaną kuchnię z potrzebami, zasadami projektowania funkcjonalnej kuchni oraz dostępnymi rozwiązaniami można stworzyć projekt pomieszczenia, ustalić potrzebne wyposażenie meblowe. W razie pytań czy wątpliwości można skonsultować się ze specjalistą, na przykład projektantem wnętrz.

Zasady projektowania kuchni

Projektowanie kuchni bywa skomplikowanym procesem, a optymalne rozwiązania wymagają znajomości wielu zasad. Do najważniejszych należy organizacja odpowiedniego ciągu roboczego, na który składają się poszczególne strefy funkcjonalne. Ważne jest zadbanie o optymalną powierzchnię blatów roboczych, zarówno głównego, jak i pomocniczych. W przypadku kuchni, gdzie szafki znajdują się w rzędach naprzeciwko siebie, należy pamiętać także o pozostawieniu odpowiedniej przestrzeni szerokości minimum 90-120 cm. Układy szafek najczęściej stosowane w kuchniach to:

 • wyspa kuchenna i prosty rząd szafek,
 • kształt litery L, układ otwarty,
 • litera U, G,
 • układ dwurzędowy.

W projekcie kuchni należy także uwzględnić obecność oraz wielkość poszczególnych sprzętów AGD - zlewu, lodówki, płyty grzewczej, piekarnika, a często także zmywarki, kuchni mikrofalowej czy nawet zmywarki.

Strefy funkcjonalne w przestrzeni kuchennej

O ergonomii w kuchni powstało już wiele prac, jednak łączy je wiele wspólnego. Do ważnych elementów, które powinniśmy uwzględnić przy projektowaniu kuchni, jest jej podział na strefy, najczęściej oczywiście przede wszystkim umowny. Wyróżnić można bowiem strefy:

 • zapasów - głównie żywnościowych.
 • przechowywania - naczyń, akcesoriów,
 • zmywania - zlew, zmywarka,
 • przygotowania składników, obróbki mechanicznej,
 • gotowania, pieczenia, podgrzewania.

Strefy te powinny być rozłożone w kuchni za wspomnianą kolejnością, przy czym przestrzeń do przechowywania oraz zapasów może powtarzać się w kuchni. Oprócz wspomnianych stref w kuchni o kilku funkcjach może pojawić się także strefa jadalniana - barowa, śniadaniowa czy klasyczna. Jest ona przeważnie oddzielona od pozostałych stref, czasem uzupełniona o dodatkowe, dekoracyjne strefy przechowywania.

Kuchenne meble modułowe dostępne w sprzedaży

Tworząc projekt kuchni, należy mieć na uwadze dostępne rodzaje mebli modułowych. Szafki dolne i górne, wysokie, zakończenia ciągów, fronty do zabudowy AGD czy meble narożne mają określone wymiary i powinny wpasowywać się w przestrzeń do dyspozycji. Uzupełnia się je blatem, ewentualnie także jako wykończenie wyspy kuchennej. Najczęściej w ofercie mebli modułowych do kuchni znajdujemy:

 • bazowe szafki stojące otwierane lub z szufladami o szerokości 30, 40, 60, 80 cm,
 • szafki typu cargo o różnych wymiarach,
 • wysokie szafki z możliwością zabudowy piekarnika, kuchenki mikrofalowej,
 • szafki narożne i dostawne,
 • szafki stojące do piekarnika i płyty,
 • fronty meblowe do zabudowy zmywarki,
 • szafki wiszące o różnych szerokościach, także z przeszkleniami,
 • szafki wykańczające - otwarte lub zamknięte, o szerokościach 15 lub 30 cm.

Jeżeli kuchnia czy aneks mają być proste, może sprawdzić się także komplet mebli, który najczęściej zawiera najpotrzebniejsze elementy w przystępnej cenie. Przeważnie są one od siebie niezależne, także ich ułożenie da się dopasować do planowanej funkcjonalności kuchni.

Które meble kuchenne warto wybrać?

Dla jednych meble modułowe są ograniczeniem, dla innych zaś - inspiracją do tworzenia funkcjonalnej i stylowej przestrzeni w przystępnej cenie. Co więcej, mimo ograniczonej ilości mebli do wyboru, ich użycie wcale nie jest ograniczone. Możliwe są bowiem przeróbki, alternatywne użycie frontów czy korpusów, a także wykorzystanie blatów do realizacji nowych pomysłów aranżacyjnych. Aby wybór mebli do kuchni był trafny, poznajmy dobrze dostępne w sprzedaży systemy.

Proste meble kuchenne Modena stawiają na nowoczesną, minimalistyczną formę i fronty oraz korpusy w tym samym kolorze drewna Dąb Artisan. To doskonały stosunek jakości do ceny i możliwość łatwego dopasowania także do innych mebli. Znacznie szerszy wybór form szafek i ich funkcjonalności znajdujemy w linii produktów Eko. Warto zaznaczyć, że dostępne są one w różnych wersjach kolorystycznych - jasna akacja na froncie i modny szary korpus albo całość w bieli.

Ciekawie prezentuje się także kolekcja mebli kuchennych STILO, którą wyróżniają klasyczne w linii fronty z efektowną ramką w formie żłobienia. Dobór koloru frontu oraz korpusu szafek umożliwia urządzenie kuchni w stylu bardziej klasycznym, skandynawskim, a także nowoczesnym. Pod tym kątem podobna jest także kolekcja LUNA, gdzie fronty są białe z szeroką prostą ramą, a korpusy w kolorze dębu Artisan lub również białe. W obu przypadkach serii mebli wybór typów i wymiarów szafek jest bardzo szeroki.

Kredens, komoda i stół w kuchni

W przestronnej kuchni albo aneksie kuchennym bardzo często łączymy kilka funkcjonalności. I tak, obok strefy gotowania, higieny i przygotowywania posiłków znajdują się zwiększone przestrzenie do przechowywania, czy też przestrzeń jadalniana. Dlatego wśród mebli do kuchni mogą znaleźć się także stół z krzesłami lub taboretami, efektowny kredens czy praktyczna komoda. W zależności od potrzeb, meble te możemy wybrać z dostępnych modeli nawiązujących do stylu mebli kuchennych, albo też odcinające się od nich, tworzące nową funkcjonalną strefę.

Warto zadbać, by pomiędzy strefą kuchni a jadalni były korespondujące elementy. Przykładowo stół z krzesłami LOFT będzie pięknie pasował do minimalistycznej kuchni, nawet tej wykończonej w bieli. Z kolei stylowe, nawiązujące do klasycznych kredensy, komody, a nawet szafy Flawia dzięki połączeniu kolorystyki dębu oraz bieli lub grafitu wpiszą się w niemal każdą przestrzeń. Wybierając poszczególne meble, uwzględnijmy oczywiście także pożądaną funkcjonalność, pojemność, zajmowaną przestrzeń.

Praktyczne systemy i detale dopełniające całości

Zaplanowaną już pod kątem użyteczności i wygody kuchnię warto dopracować również w detalach. Możemy podzielić je na zasadnicze dwie części - funkcjonalne oraz dekoracyjne. Te pierwsze decydują przede wszystkim o ergonomii codziennego użytkowania przestrzeni. Mogą być to na przykład na pierwszy rzut oka niewidoczne systemy organizujące wnętrza szafek, dodatkowe oświetlenie czy dobrze dobrane sprzęty gospodarstwa domowego. Do tych funkcjonalnych elementów wyposażenia kuchni zaliczają się także wszelakie akcesoria kuchenne, naczynia i inne przybory oraz elementy pozwalające na ich organizację, na przykład szyny czy relingi kuchenne.

Z kolei dekoracyjne detale mogą być jednocześnie funkcjonalne. Nowoczesne, designerskie akcesoria kuchenne stanowią często niebanalną ozdobę kuchni. Warto starannie je dobrać, by uzupełniały przestrzeń i tworzyły zamierzony efekt. Odpowiednie tekstylia, drobne dekoracje czy nawet stylowe uchwyty do szafek potrafią odmienić charakter kuchni. Warto te dodatki starać się utrzymać w jednym stylu, chyba że zależy nam na eklektycznej, różnorodnej przestrzeni.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl