Nawigacja Bloga
Najnowsze posty

Ostatnie komentarze

Jaki stół do małej kuchni? Pomagamy wybrać

368 Wyświetlenia 5 Lubię
 

 

Kuchnia stanowi jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To tu przygotowywane są posiłki, które następnie spożyje cała rodzina. Powinien się tu również znajdować funkcjonalny stół. W szczególnie dobrym położeniu są osoby, których kuchnie wyróżniają się dużą powierzchnią. Mogą one pozwolić sobie na zagospodarowanie przestrzeni tak, by zmieściły się na niej dowolne meble. Nie wszyscy mają tyle szczęścia, lecz nie oznacza to jednak, że te osoby muszą zrezygnować z wymarzonych elementów wyposażenia. W takim przypadku wystarczy zakupić odpowiedni stół do małej kuchni. Jaki stół wybrać, by nie zagracić przestrzeni, a jednocześnie zyskać szansę na wspólne spożywanie przyrządzonych posiłków?

 

Jaki rozmiar stołu do małej kuchni wybrać?

Stół do małej kuchni to nie to samo, co mały stół do kuchni. Duże modele nie pasują jednak do wielu pomieszczeń i sprawdzą się raczej w kuchniach otwartych na salon. Praktyczny stół kuchenny będzie miał więc raczej niewielkie rozmiary. Jeśli powierzchnia domu lub mieszkania na to pozwala, większy mebel można ustawić w salonie bądź jadalni. Będzie on stanowił miejsce zgromadzeń całej rodziny.

 

Jaki kształt powinien mieć stół do małej kuchni?

Kształt stołu często jest podyktowany kształtem samej kuchni. Jeśli jest ona długa i wąska, sprawdzić może się stół w kształcie wydłużonego prostokąta lub mały kwadratowy stolik wkomponowany w blat kuchenny. Kwadratowe kuchnie zapewniają większe możliwości wyboru. W tym przypadku duże znaczenie ma ustawienie zabudowy kuchennej. Mały stół znajduje się zazwyczaj przy pustej ścianie, dlatego optymalne rozwiązanie stanowi kształt kwadratu lub półkola. Dobrze jest rozważyć zamontowanie na stałe przy ścianach siedzisk zamiast krzeseł. W narożniku może też stać kwadratowy stół z wyciętą jedną ćwiartką lub taki w kształcie trójkąta.

 

Mały stół do kuchni rozkładany

Stół do kuchni rozkładany daje szansę na zakupienie nieco większego mebla do niewielkiej przestrzeni. Takie stoły do małej kuchni mogą mieć opuszczany blat bądź być powiększane za pomocą dodatkowego segmentu. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w przydatne szufladki umożliwiające przechowywanie sztućców, ściereczek kuchennych oraz drobnych akcesoriów. Stoły do kuchni rozkładane zajmują praktycznie tyle samo miejsca co małe stoły kuchenne, a po rozłożeniu mogą być nawet dwukrotnie większe. Taka opcja daje możliwość komfortowego korzystania z kuchni na co dzień, a podczas dużych spotkań – na pomieszczenie wszystkich gości. To rozwiązanie jest praktyczne w przypadku osób, które nie używają mebla na co dzień. Złożony stół nie będzie zajmował niepotrzebnie miejsca. Rozkładane stoły do małej kuchni sprawdzą się też jako dodatkowy element wyposażenia, użytkowany np. jedynie w przypadku wizyty gości. Praktyczną opcją jest zakup całego zestawu wraz z krzesłami. Kwadratowy stół z drewna bukowego klejonego posiada dwie wkładki, które umożliwiają zwiększenie jego szerokości do 190 cm.

 

Mały stół do kuchni z krzesłami

Małe stoły kuchenne to idealne rozwiązanie dla osób, które mieszkają w pojedynkę bądź wyłącznie z partnerem lub partnerką i rzadko świętują w większym gronie. Najmniejsze modele mają wymiary 70x70 cm, lecz spotkać można też te o wymiarach 80x80 cm lub 100x60 cm. Kompaktowe rozmiary mebla pozwalają na ustawienie go w dowolnym miejscu – w kącie, pod ścianą albo na granicy kuchni i salonu. Małe stoły kuchenne z krzesłami to rozwiązanie zapewniające zarówno wygodę, jak i spójność aranżacji pomieszczenia. By wnętrze kuchni nie zostało zagracone, warto zastąpić klasyczne krzesła niskimi taboretami. Bez problemu da się je ukryć pod blatem, dzięki czemu nie będą zawadzały podczas wykonywania czynności w pomieszczeniu. Ta opcja sprawdzi się również w większych kuchniach, których właściciele chcą zyskać dodatkową przestrzeń. Alternatywne rozwiązania stanowią lekkie krzesła sztaplowane, które można przechowywać jedno na drugim, oraz krzesła składane. By powiększyć optycznie kuchnię, warto wybrać mały stół ze szklanym blatem. Popularnością cieszą się też modele z płyty meblowej, np. stół drewniany z drewna bukowego klejonego, które jest znacznie trwalsze niż sosnowe. Dostępne są stoły do małej kuchni przeznaczone do konkretnych stylów aranżacyjnych, np. industrialny stół LOFT z metalowymi nogami.

 

Stolik barowy do kuchni

Mały stół barowy do kuchni sprawdzi się idealnie szczególnie w sytuacji, w której jest ona otwarta na salon. To wysokie stoliki, które prezentują się bardzo efektownie. Za pomocą wysokiego, podłużnego blatu da się oddzielić strefę kuchenną od dziennej oraz przysłonić ewentualny bałagan, który pojawia się podczas przygotowywania posiłków. Smukła forma mebla sprawia, że wnętrze nabiera wizualnej lekkości. W zależności od indywidualnych potrzeb można wybrać gotowy stół barowy do małej kuchni, który jest wyposażony np. w przydatne szuflady i półki, bądź zlecić jego wykonanie na wymiar, by stanowił spójny element aranżacji. Wartym uwagi pomysłem jest umieszczenie mebla za kuchenną wyspą lub blatem roboczym. Umożliwi to swobodną rozmowę między przyrządzającymi posiłki gospodarzami, a oczekującymi na nie gośćmi. Stoliki barowe pasują przede wszystkim do nowoczesnych, minimalistycznych kuchni, np. tych w stylu industrialnym oraz stylu skandynawskim.

 

Stolik ścienny do kuchni

W wąskich kuchniach sprawdzają się składane stoliki ścienne. Ten mebel jest praktyczny i może pełnić różne funkcje – zasiada się przy nim w celu spożycia obiadu lub wypicia porannej kawy, znajduje zastosowanie również jako dodatkowa powierzchnia robocza. Stolik przyścienny do kuchni cechuje się wygodą obsługi. W celu jego rozłożenia wystarczy podnieść niewielki blat i przekręcić umieszczoną pod spodem nogę. Po złożeniu stolik przylega do ściany i jest praktycznie niezauważalny. Takie rozwiązanie posiada jednak również wady. Blat jest niewielki, więc mogą z niego korzystać w jednym momencie maksymalnie dwie osoby. Jeśli jednak kuchnia ma naprawdę niewielką powierzchnię lub mebel będzie wykorzystywany jedynie sporadycznie, warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Wybierając ten rodzaj stolika należy zwrócić szczególną uwagę na jego stabilność. Po rozłożeniu mały stół do kuchni nie może się chwiać. W przeciwnym razie użytkowanie go będzie bardzo niekomfortowe, a dodatkowo niebezpieczne. Istnieje bowiem ryzyko, że gorący napój z kubka lub zupa z talerza wyleje się na spożywającą posiłek osobę.

 

Wąski stół do kuchni z blatu

Jako najlepsze rozwiązanie do wąskiej kuchni sprawdzi się potraktowanie blatu kuchennego jako stolika. Coraz częściej przejmuje on taką funkcję. Największe możliwości w tym przypadku oferują kuchnie projektowane na wymiar, w szczególności te otwarte na salon. Nie zawsze jednak jest to konieczne i często okazuje się, że gotowe meble pasują do pomieszczenia bez problemu. Mały stół kuchenny z blatu może stanowić płynne przedłużenie zabudowy meblowej, stanąć za rzędem szafek między kuchnią a salonem lub w całkowitym odosobnieniu. To rozwiązanie stosuje się też w zamkniętych, wąskich pomieszczeniach. W takim przypadku lepiej jest zrezygnować z mebli kuchennych na wybranym kawałku ściany lub linii okna i zostawić puste miejsce pod blatem. Podczas spożywania posiłków wnęka będzie odgrywała rolę niewielkiego kącika jadalnego dla jednej lub dwóch. W celu oszczędzenia miejsca warto jest wybrać zamiast krzeseł lekkie i zgrabne taborety.

 

Mały stół do kuchni w formie wyspy

W kuchniach otwartych na salon w miejscu stołu może stać funkcjonalna wyspa. Taki stół kuchenny jest praktyczny i pełni wiele funkcji. W podstawie wyspy mieszczą się głębokie szuflady, szafki, a nawet barek. Dzięki dużemu blatowi możliwe staje się wspólne gotowanie i prowadzenie rozmów podczas delektowania się jedzeniem. Wyspa kuchenna będzie spełniała swoją rolę najlepiej, jeśli będzie miała lekko cofnięty cokół. Zapewni to wystarczającą ilość miejsca na nogi pod blatem. Klasyczne wyspy można modyfikować i ulepszać. Ciekawy pomysł stanowi połączenie wyspy ze stołem w taki sposób, by oddzielić powierzchnię roboczą i część jadalnianą. W szczególnie małych kuchniach warto zdecydować się na rozkładaną wyspę kuchenną z opuszczanymi skrzydłami blatu. Alternatywne rozwiązanie bądź uzupełnienie dla wyspy stanowi mały stół do kuchni z szufladą oraz szafkami.

 

Nowoczesny stolik do kuchni wysuwany z wyspy

W dzisiejszych czasach producenci systemów do kuchni oferują wiele nowoczesnych rozwiązań. Wybór stołu kuchennego do niewielkiej przestrzeni stanowi problem szczególnie wtedy, gdy to właśnie w kuchni spożywane są posiłki, a w domu mieszkają małe dzieci. Z myślą o małych mieszkaniach zaprojektowano stoły w szufladzie, które mają postać niewielkich chowanych blatów i gwarantują dodatkowe miejsce potrzebne do przygotowania i spożycia posiłku. Powierzchnia zostanie sprytnie zagospodarowana dzięki meblom kuchennym z wysuwanym stołem, np. szafkom czy wyspie. Blaty o sporych rozmiarach mogą być schowane w zabudowie częściowo bądź w całości. Należy jednak mieć na uwadze, że realizacje tego typu wiążą się ze sporymi wydatkami i wymagają zaplanowania już na etapie planowania kuchni. Zaletą tej opcji jest jednak jej praktyczność oraz estetyka.

 

Stół do małej kuchni pod oknem

Przestrzeń pod oknem nadaje się idealnie do stworzenia kącika jadalnego. Zazwyczaj znajduje się ona na uboczu, poza ciągiem kuchennej zabudowy i nie jest zagospodarowana w żaden przemyślany sposób. Ciekawy pomysł stanowi zamontowanie we wnęce szerokiego parapetu wystającego daleko poza linię ściany i umieszczenie pod nim drewnianych hokerów. W kącie pod oknem można też umiejscowić podłużną ławę lub skrzynię do siedzenia i niewielki stół. Takie rozwiązanie pozwala na stworzenie zacisznego i przytulnego miejsca do spożywania ulubionej kawy czy herbaty. Pod oknem mogą stać też małe stoły kuchenne. W tym przypadku sprawdzą się szczególnie drewniane stoły. To rozwiązanie uniwersalne i eleganckie, które wprowadzi do pomieszczenia ciepło i przytulność. Ta opcja pasuje do wnętrz w każdym stylu i komponuje się świetnie z innymi materiałami.

 

Jaki stół do małej kuchni wybrać?

Podczas urządzania małej kuchni należy przemyśleć położenie wszystkich znajdujących się w niej elementów. Inaczej przestrzeń może zostać zagracona, a przygotowywanie posiłków nie będzie komfortowe. Jeśli ma w niej stać stół, warto wybrać modele o niewielkich rozmiarach, rozkładane lub zdecydować się na oryginalne i praktyczne rozwiązania, takie jak wykorzystanie blatu kuchennego jako stołu.

 

 
Tagi : Kuchnia, Poradnik
Opublikowany w: Poradnik

Zostaw komentarz