Jak urządzić pierwsze mieszkania dla dwojga? - krótki poradnik dla par
Jak urządzić pierwsze mieszkania dla dwojga? - krótki poradnik dla par

Zamieszkanie z partnerką lub partnerem to pewnego rodzaju wejście w kolejny etap dorosłości. Pierwsze wspólne mieszkanie to szereg emocji, które stanowią mieszankę stresu, niepokoju, euforii i ekscytacji. Jak zatem urządzić pierwsze mieszkanie, tak aby żyło się komfortowo, a drogi partnerów przecinały się w nim w pozytywny sposób?

Wszystko zależy od metrażu

Metraż jest jednym z najważniejszych kryteriów w urządzaniu swojego mieszkania. W przypadku lokali znajdujących sie w blokach jest on mocno ograniczony. Średnia wielkość mieszkania w Polsce według danych statystycznych wynosi ok. 60 m². Jednak w tym przypadku statystyka ma się nijak do realnych wielkości, które wynoszą w znacznej większości ok 45m². Dla dwojga młodych ludzi, ktorzy nie mają dzieci jest to wystarczająca powierzchnia, aby czuć się komfortowo. Oczywiście, dużo zależy od osobistych preferencji. Mieszkania w Polsce, zwłaszcza te z rynku wtórnego charakteryzują się klasycznym układem pomieszczeń, w którym znajdują się: przedpokój, kuchnia, salon, łazienka oraz jeden mały pokoik. Dla par, które na razie nie planują mieć dzieci z tego ostatniego pomieszczenia można wyłączyć np. komfortową sypialnię. Jeżeli jednak chce się "ukraść" jeszcze jedno dodatkowe pomieszczenie, to kuchnię można połączyć z salonem (jeżeli oczywiście przestrzeń na to pozwala). Wtedy pomieszczenie, które docelowo miało by salonem będzie stanowiło dodatkowe pomieszczenie.

Urządzamy mieszkanie - topowy styl, czy indywidualne podejście?

Urządzanie mieszkania dla dwojga można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszym jest tworzenie indywidualnych aranżacji, czyli wykazanie się indywidualnymi preferencjami i poczuciem estetyki. Drugim zaś jest zastosowanie się do modnych w ostatnich latach stylów wnętrzarskich np. styl skandynawski, industrialny, boho, styl eklektyczny, nowoczesny lub modernistyczny. Popularny jest również styl prowansalski oraz zawsze modna klasyka. Zarówno pierwszy i drugi sposób wymaga konsekwencji oraz stylistycznej spójności, dlatego dobrze jest odnaleźć sklep, który w swoim asortymencie posiada wyposażenie do każdej części mieszkania np. https://bonni.pl/3-meble. Mamy tutaj przejrzysty podział na kategorie pomieszczeń, dzięki któremu można wyposażyć całe mieszkanie. Jest to duża wygoda, zarówno pod względem samego poszukiwania, w którym nie trzeba skakać po stronach internetowych, jak również w kwestii samego transportu, w którym wszystko przyjeżdża jednego dnia.

Salon w mieszkaniu dla dwojga - na co zwrócić uwagę?

Urządzanie salonu powinno rozpocząć się od wyboru odpowiedniego wypoczynku. Wybór narożnika, kanapy czy sofy zależy od możliwości metrażowych, na które pozwala nam dane pomieszczenie. Nawet jeżeli młoda para nie posiada dzieci, to dobrze, jest aby mieszkanie było meblowane z uwzględnieniem ich ewentualnego pojawienia się w przyszłości. Ogólnie dobrze jest wykazywać się maksimum pragmatyczności, ponieważ praktyczne rozwiązania zawsze mogą się przydać w przyszłości, a zwykle są one sprytnie ukryte i nie zajmują cennego miejsca. W około 45-metrowym mieszkaniu dla dwojga najlepiej sprawdzi się narożnik lub kanapa z funkcją spania. Te pierwszy wariant na pewno będzie bardziej praktyczny i ustawny w ograniczonej przestrzeni. Przed zakupem należy jednak sprawdzić czy będzie to narożnik prawo, czy lewostronny. W małych salonach dobrze sprwdzą się mniejsze sofy np. modele Ecco Plus, BS10 czy Orelan. W większych salonach można pozwolić sobie na modele takie jak np. Burgos. Mała sofa wraz z fotelem ma również swoje przestrzenne zalety, ponieważ przestrzeń w rogu można zaadaptować np. na stojącą lampę lub dodatkową narożną szafkę. Przy meblowaniu salonu należy pamiętać, aby krótsza część narożnika była równoległa do poziomu okna, a dłuższa znajdowała się przy ścianie. Naprzeciwko można umieścić meblościankę z miejscem na telewizor. Można również umieścić tam sam panel na podwieszany TV, a od spodem umieścić jedynie niską półkę na niezbędne akcesoria. Przy sofie lub narożniku dobrze jest umieścić nieduży stoliczek kawowy, który można w każdej chwili przestawić np. w celu rozłożenia kanapy. W takim przypadku dobrze sprawdzi się chociażby biały stolik LOFT z metalowymi nogami - będzie pasował do stylu nowoczesnego, industrialnego czy modernistycznego.

Łączenie kuchni z salonem - praktyczne rozwiązanie

Połączenie kuchni z salonem jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem. Pozwala ono na zaoszczędzenie niezbędnej przestrzeni i ma swój urok pod względem wizualnym. Ważne jest, aby pomimo połączenia zaznaczyć granicę pomiędzy częścią kuchenną i salonową. Do tego najczęściej stosuje się wyspy klub klasyczne kuchenne stoły np. Dąb Grandson lub Grafit o wymiarach 150/120 x 80 cm dostępne w sklepie Bonni.pl. Oddzielenie można zrobić na dwa sposoby. Pierwszym jest dosunięcie stołu do jednej części kuchni, tak aby jej przestrzeń była zamknięta z trzech stron lub postawienia go na środku. To drugie rozwiązanie wymaga jednak odrobinę większej przestrzeni, tak aby przejście z obu stron było komfortowe i przede wszystkim możliwe. Jako nieformalne stylistyczne oddzielenie kuchni od salonu często stosuje się wąskie i przeszklone witryny, w których znajduje się szkło. Przy otwartej kuchni należy zwrócić uwagę na dobrze umiejscowiony okap, aby uniknąć roznoszenia i przenikania zapachów po całej przestrzeni. Stworzenie spójnej kuchni z salonem bardzo często pozwala wyłączyć jedno dodatkowe pomieszczenie. Może być to np. gabinet, pokój dla gości, garderoba lub pokoik dla dziecka. Wprowadzając się do mieszkania błędne jest zakładanie, że pomieszczeń wystarczy na "styk", ponieważ z biegiem lat przybywa akcesoriów, mebli różnego rodzaju elementów wyposażenia. Dodatkowe pomieszczenie jest miejscem na wagę złota, zwłaszcza w mieszkaniach, które mają z góry narzucony układ pomieszczeń, którego nie da się zmienić.

Sypialnia dla dwojga

Sypialnia jest jednym z najważniejszych miejsc w domu i mieszkaniu, w którym wypoczywamy i regenerujemy siły. Sypialnia dla dwojga nie wymaga wielkich zabiegów stylistycznych. Wystarczy wygodne łóżko z dobrym materacem np. zestaw BOX o wymiarach 160x200cm oraz szafa z dużą ilością szuflad np. model Elena. Ważne jest, aby łóżko i szafa miały jakiś spójny element. np. kolor. Nie trzeba tu rygorystycznie trzymać się narzuconych norm. Mieszkanie nie jest bowiem sztucznym i sztampowym miejscem z okładki katalogu z miskami, w których znajdują się sztuczne owoce. Jest to przede wszystkim miejsce, w którym mamy czuć się dobrze i bezpiecznie.

Przytoczone powyżej nurty stylistyczne powinny stanowić jedynie sugestię oraz drogę, którą można obrać w wizualizacji swoich założeń. Nie należy jednak uważać, że jest to estetyczna wyrocznia, której należy się sztywno trzymać. Mona tworzyć swoje aranżacje, mieszać gatunki i robić tak jak nam wygodnie. Najważniejsze jest znaleźć wspólne mianowniki pomiędzy poszczególnymi elementami wystroju i dekoracji np. w salonie można zastosować poduszki na kanapach, zasłony i wazony w tym samym odcieniu. Jest to bardzo elastyczne rozwiązanie, ponieważ są to elementy, które można zmienić w każdej chwili. Taki prosty zabieg potrafi zmienić oblicze całego pomieszczenia bez wymiany mebli lub wykonywania angażujących remontów i kosztownych metamorfoz.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl