Jak urządzić home office? Czyli jakich mebli biurowych potrzebujesz, aby urządzić komfortowe biuro w domu
Jak urządzić home office? Czyli jakich mebli biurowych potrzebujesz, aby urządzić komfortowe biuro w domu

W związku z pandemią część pracowników rozpoczęła pracę w trybie zdalnym. Z czasem praca z domu stała się normą. Obecnie coraz więcej decyduje się na stałe zaaranżowanie przestrzeni biurowej w domowym zaciszu. Warto pamiętać, że domowe biuro powinno być nie tylko praktyczne, ale również komfortowe. Jak dobrać odpowiednie meble do domowego gabinetu? Czym się należy kierować?

Biuro w domowym zaciszu - o czym należy pamiętać? 

Zaaranżowanie domowego biura nie jest prostym zadaniem. Przestrzeń z jednej strony powinna być funkcjonalna, z drugiej zaś komfortowa. Wiele kwestii zależy od osobistych preferencji, m.in. kolorystyka czy natężenie światła. Jedni najlepiej czują się w jasnych ścianach, dla innych wymarzony gabinet powinien być utrzymany w ciemniej kolorystyce. 

Na domowe biura zazwyczaj przeznacza się najmniejszy pokój. W zależności od metrażu należy dobrać meble, które będą pasować do koloru ścian i gustu właściciela. Eksperci jednak są zdania, że ciemniejsze odcienie mebli, np. wiśniowy, sprawdzą się w większych pomieszczeniach. W małych pokoikach lepiej wybrać jaśniejsze barwy, które pozwolą optycznie zwiększyć przestrzeń. W mniejszych pokojach rekomendowane są jasne odcienie, m.in. szarość. Modne są również połączenia kolorów na zasadzie kontrastu. I tak producenci oferują biurka, które zostały wykonane z kilku paneli, np. kolor nawiązujący do drewna dębu przełamany czernią. Meble w gabinecie mogą do siebie pasować, a więc pochodzić z tej samej kolekcji lub zostać skomponowane samodzielnie w oparciu o jeden motyw. Oczywiście podstawą biura są szafy stojące i regały, które pozwalają na przechowywanie niezbędnych dokumentów. 

Home office - jak urządzić? 

Równie ważne wydaje się ustawienie mebli. Eksperci podają, że najefektywniejsze będzie ustawienie regałów blisko biurka. Wówczas wszystkie dokumenty będzie można mieć dosłownie na wyciągnięcie ręki. Dzięki temu w trakcie pracy nie trzeba będzie tracić czasu na szukanie potrzebnych rzeczy. Mało osób zwraca uwagę na istotne elementy, którymi są kable. Często wiszą samoczynnie lub plączą się pod nogami. Warto spiąć je opaską lub schować, aby zwiększyć estetykę danego wystroju. W tym celu można wykorzystać dostępne na rynku maskownice, pudełka na kable czy prowadnice. 

Nie zawsze można wyodrębnić całe pomieszczenie jako osobisty gabinet. Nie oznacza to jednak, że biuro będące integralną częścią danego pokoju będzie mniej praktyczne. Dobrym rozwiązaniem jest podzielnie dostępnej przestrzeni na strefy. Biurko wraz z najważniejszymi meblami można oddzielić za pomocą parawanu lub zasłon. Dobrym rozwiązaniem jest odseparowanie przestrzeni do pracy za pomocą otwartych regałów. Regały otwarte mogą pełnić również funkcję biblioteczki. Dzięki nim można podzielić przestrzeń na strefy, a tym samym zagospodarować domowe biuro nawet w niewielkim mieszkaniu. 

Szafki wiszące pozwalają na wykorzystanie przestrzeni ściennej. Często decydujemy się na meble stojące, pomijając szafki wiszące. Ich wykorzystanie jest bardzo praktyczne, szczególnie z perspektywy ograniczonego metrażu. Pozwalają na komfortowe przechowywanie dokumentów i książek. Drzwiczki pozwolą na odseparowanie ich od otwartej przestrzeni, co pozwoli utrzymać porządek i zapobiec kurzeniu się. 

Jakie meble są niezbędne do domowego biura? 

W domowej przestrzeni biurowej najlepiej sprawdzą się proste i funkcjonalne meble. Niezbędnym elementem każdego stanowiska pracy powinno być biurko. Jego rozmiar najlepiej dobrać to liczby ekranów oraz urządzeń elektronicznych niezbędnych do pracy. W przypadku, gdy z biurka będzie korzystać więcej niż jedna osoba, warto rozważyć model z regulacją wysokości. Odpowiednio dopasowane biurko pozwoli zadbać o zdrowie kręgosłupa. Wysokość blatu powinna być optymalna dla pracującej osoby, nie może być zbyt niska, ani zbyt wysoka, wówczas odcinek szyjny jest nadwyrężany, co w dłuższej perspektywie może grozić bólami pleców. Biurko warto także dopasować do aranżacji i wymiarów pokoju. 

Aby zapobiec niewystarczającej przestrzeni do przechowywania dokumentów lub książek, warto dokupić dodatkowe nadstawki. Przykładowo, nadstawka otwarta do szafy biurowej MALTA pomieści nawet 10 segregatorów. Pozwala na rozbudowanie klasycznych szafek, a tym samym zwiększenie przestrzeni przechowywania. Bardzo praktyczne rozwiązanie na lata. 

Ważnymi, pod względem organizacji przestrzeni w pomieszczeniu, będą komody oraz regały. Pozwolą na uszeregowanie niezbędnych dokumentów lub zaaranżowanie biblioteczki. Komody z witryną wyposażone są w kilka szuflad, a dodatkowo posiadają szklane panele, dzięki którym widać, co znajduje się w środku. Nowoczesny oraz uniwersalny design komód z witrynami pozwala wpasować się do większości stylów aranżacji, w zależności od osobistych preferencji. Dodatkowo praktycznie można wykorzystać również przestrzeń na komodzie.

Meble na kółkach - dlaczego nie!

Podczas organizacji przestrzeni biurowej warto rozważyć zakup kontenerków na kółkach. To niskie szafki, które wyposażone są w kółka, dzięki czemu z łatwością można je przenosić, w zależności od potrzeby. Są niezbędne przy organizacji dokumentów oraz akcesoriów biurowych. To bardzo i praktyczny mebel, który w naszej ofercie występuje w stonowanym odcieniu beżu, lub w kolorze drewna dębu. Dzięki kółkom szafkę zawsze można mieć przy sobie, lub schować ją pod biurko. Mobilny kontenerek można z łatwością przemieszczać po całym biurze. Mały Kontenerek Biurowy na Kółkach MALTA sprawdzi się przy kompletowaniu mebli do domowego biura. Dzięki niemu można maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Przykładowe kontenerki biurowe znajdą Państwo TUTAJ.

Domowe biuro - z czego warto zrezygnować?

Biuro ma służyć do codziennej pracy, najczęściej w godzinach rannych oraz popołudniowych. Warto zatem zrezygnować z ciężkich zasłon i gęstych firan, które będą przysłaniać obraz zza okna. To elementy, które blokują dopływ światła, co utrudnia skupienie oraz może powodować rozdrażnienie. Pracując przed komputerem najlepiej mieć dostęp do światła dziennego, naturalnego, co jest najlepsze dla oczu. 

Podczas organizacji domowego biura nie warto zaniedbywać swoich potrzeb estetycznych. Gabinet to miejsce, w którym będziemy spędzać co najmniej kilka godzin każdego dnia. Warto czuć się komfortowo, co przełoży się na chęci do pracy i pozytywną energię. Praca zdalna może być wydajniejsza od pracy biurowej. Skupienie się na obowiązkach z pewnością ułatwi specjalnie zagospodarowana przestrzeń wypełniona praktycznymi meblami. Dzięki temu można mieć wszystko na wyciągnięcie ręki.

Domowe biuro nie stanowi już przywileju dla wąskiej grupy osób. W dobie pracy zdalnej wiele osób może zdecydować się na zagospodarowanie jednego pomieszczenia na osobisty gabinet, który pozwoli na efektywną pracę. Aby pokój spełniał swoje zadanie, musi być przede wszystkim funkcjonalny i odpowiednio zaaranżowany. Z tej przyczyny należy unikać natłoku przypadkowych mebli. Lepiej postawić na kilka prostych, aczkolwiek praktycznych mebli, które sprawia, że organizacja przestrzeni będzie znacznie przyjemniejsza.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl