Nawigacja Bloga
Najnowsze

Najnowsze komentarze

Jak pielęgnować i dbać o meble z ekoskóry?

 

 

 

Meble wykonane z ekoskóry bądź z dodatkami z tego materiału prezentują się świetnie, a zwłaszcza, gdy są nowe. Co jednak możemy zrobić, aby „Efekt WOW” trwał dłużej niż kilka tygodni lub miesięcy? Ekoskóra to materiał, który wymaga pielęgnacji i dbałości. Wcale nie potrzeba wiele czasu, by ekoskóra nawet po długim czasie wciąż wzbudzała zachwyt Twoich gości. Należy wystrzegać się kilku błędów i odpowiednio konserwować materiał, a Twoja sofa, kanapa czy narożnik będzie ozdobą salonu przez wiele lat. 

 

 

Czym jest właściwie ekoskóra?

Ekoskóra, a więc inaczej skaj czy też derma to materiał mający na celu imitacje skóry naturalnej. Jest to tkanina poliestrowa pokryta warstwą tworzywa sztucznego. Wierzchnia warstwa jest tłoczona, by uzyskać wzór możliwie najbardziej przypominający skórę naturalną. Skóra ekologiczna ma wiele plusów, a największym jest fakt, że w jej produkcji nie ucierpi żadne zwierzę. Ponadto ekoskóra jest materiałem znacznie tańszym w porównaniu do skóry naturalnej. Dodatkowo wierzchnią warstwę materiału można wybarwić w dowolnym kolorze, a także jest to tkanina łatwa w utrzymaniu czystości. 

 

Skóra to skóra? 

Największym błędem w pielęgnacji mebli z ekoskóry jest ujednolicenie słowa „skóra”. Skóra ekologiczna oraz skóra naturalna to dwa zupełnie inne materiały. Poza podobnym wyglądem nie łączy ich zbyt wiele, a już na pewno sposób konserwacji. Stosowanie preparatów przeznaczonych do skóry naturalnej może skończyć się łuszczeniem, odbarwieniami czy innymi uszkodzeniami materiału. Skóra naturalna ma większą odporność na chemikalia. To co skutecznie usunie brud ze skóry naturalnej może spowodować katastrofę na ekoskórze.

 

Jak zatem zadbać o czystość ekoskóry? 

Przede wszystkim należy stosować bardzo delikatne środki, a także narzędzia. Najlepszym i najbezpieczniejszym środkiem jest roztwór ciepłej wody z szarym mydłem. To bardzo delikatna mieszanka, która nie spowoduje uszkodzeń na materiale. Dodatkowo ważne jest również czym będziemy wycierali mebel. Przede wszystkim należy zapomnieć o jakichkolwiek gąbkach i nie ważne czy chcemy używać szorstkiej strony czy też tej miększej. Najlepszym wyborem będą szmatki, ściereczki o delikatnej powierzchni. Ważne jest również, by ścierka została dobrze wyciśnięta, by nadmiar wody nie osadzał się na ekoskórze. Należy pamiętać, że skóra ekologiczna to materiał nieprzepuszczający wody. Rozlana ciecz będzie utrzymywała się na powierzchni – nigdzie nie wsiąknie, a w najlepszym wypadku spłynie po meblu. Natomiast długotrwałe utrzymywanie się wody na ekoskórze może prowadzić do jej pękania, a nawet do pojawienia się pleśni. Dlatego po zakończonym czyszczeniu warto przetrzeć mebel czystą i suchą ścierką. Takie czyszczenie można powtarzać cyklicznie, nawet, gdy na meblu nie są widoczne zabrudzenia. Takim sposobem usuniemy kurz czy też drobne okruszki. 

W przypadku, gdy zabrudzenie jest większe lub już się zaschło można pokusić się o użycie delikatnych detergentów. Natomiast ważne, by sprawdzić czy specyfik, którego chcemy użyć na pewno jest przeznaczony do skóry ekologicznej. Takie preparaty są z reguły szeroko dostępne oraz niedrogie. Warto również przed rozpoczęciem procesu czyszczenia wykonać niewielką próbę. Małą ilość detergentu należy umieścić na ściereczce i przetrzeć nią mało widoczny element mebla. Warto udać się na tył kanapy lub podłokietniki. Przetrzeć ściereczką, a następnie odczekać kilkanaście minut. W przypadku, gdy na powierzchni próby nie doszło do żadnych odbarwień możemy spokojnie kontynuować czyszczenie. Natomiast jeśli widać choćby mały ślad negatywnego działania preparatu należy natychmiast zaniechać dalszych czynności. 

Odkurzanie mebli wykonanych z ekoskóry również jest dobrym pomysłem lecz należy użyć do tego odpowiedniej końcówki. Warto założyć końcówkę z delikatnym włosiem, które nie uszkodzi powierzchni materiału, a dotrze we wszystkie miejsca. 

 

Czego należy unikać?

Ekoskóra jest materiałem, który tylko po części jest przyjazny zwierzętom. W produkcji ekoskóry nie ucierpiało żadne zwierzę, ale niejednokrotnie ekoskóra ucierpiała z powodu kontaktu ze zwierzętami. Zarówno kocie jak i psie pazury mogą wyrządzić nieodwracalne szkody materiału. Dlatego jeśli jesteśmy posiadaczem zwierząt domowych i chcemy zakupić mebel z ekoskóry to warto przemyśleć zakup narzuty na mebel. Zwierzęta nawet nieumyślnie mogą uszkodzić powierzchnię materiału chodząc po nim, opierając się o niego czy choćby kładąc na nim łapki. Wcale nie muszą mieć złych zamiarów, po prostu ekoskóra i pazury to nie najlepsze połączenie. 

Kolejną rzeczą jaką należy unikać jest eksperymentowanie z ekoskórą. Do pielęgnacji tego materiału są przeznaczone specjalne detergenty lub ciepła woda z szarym mydłem. Stosowanie innych środków czystości jest przepisem na piękną katastrofę. Jeżeli ekoskóra zabarwiła od ubrań czy dziecięcych zabaw z kredkami, flamastrami, długopisami to należy cierpliwie używać specjalnych środków. Oczywiście, że w takim wypadku kusi użycie detergentów na bazie alkoholu, zmywacza do paznokci czy terpentyny. Na wielu forach internetowych znajdziemy również dumnych użytkowników, którzy pochwalą się, że u nich taka operacja zakończyła się powodzeniem. Natomiast stosowanie takich środków najczęściej doprowadzi do jednego – odbarwienia się materiału. Czytając historię danego użytkownika nie wiemy jak długo utrzymywała się plama, jakiej ilości środków użył i czy na pewno historia zakończyła się powodzeniem czy może po kilku dniach materiał zaczął pękać. 

Warto również podkreślić, iż jakkolwiek nie będziemy pielęgnować ekoskóry to ważne, by o niej nie zapominać. Warto choćby raz w miesiącu nawilżoną ściereczką przetrzeć mebel. Pamiętajmy, że nawet jeśli nie widać plam to skóra ekologiczna jest materiałem o który należy dbać. Warto ją przetrzeć z kurzy, odkurzyć wszelkie okruchy. Skóra ekologiczna to materiał, którego nie trzeba się bać, należy tylko o niego dbać. 

 

 

 
Opublikowano w kategorii: Poradnik

Skomentuj!