Wszystko co musisz wiedzieć o stylu Loftowym i meblach Industrialnych
Wszystko co musisz wiedzieć o stylu Loftowym i meblach Industrialnych

Styl industrialny zdobywa coraz więcej serc Polaków! Chcesz wiedzieć czym jest mieszkanie loftowe? Skąd przyszedł ten trend? Co to znaczy loft hard oraz loft soft? Jak wybrać meble to stylu loftowego? Koniecznie przeczytaj ten wpis!

Narodziny stylu industrialnego

Gdy w latach 50. XX wieku Stany Zjednoczone dotknęła recesja wiele fabryk, magazynów lub innych budynków przemysłowych stanęły puste. Niemniej jednak znajdowały się w centrum miasta, w dobrych lokalizacjach, więc szybko zmieniły swoje przeznaczenie. Mówi się, że jako pierwsi do loftów wprowadzili się artyści. Niepokorne dusze znalazły miejsce, gdzie mogły dać upust artystycznej ekspresji i na nowo zaaranżować wielkie lecz puste budynki. W ślad za nimi podążyły kolejne osoby, które opuszczone fabryki zmieniły na lofty mieszkalne. Tak narodził się styl industrialny, który rozpoczął swoje istnienie w kryzysie, a dziś często bywa postrzegany jako luksusowa i nowoczesna aranżacja. Obecnie styl industrialny jest niezwykle popularny, a na rynku nie brakuje coraz to nowych mebli loftowych, ofert apartamentów w dawnych fabrykach lecz na czym on dokładnie polega?

Podstawy stylu industrialnego

Wysokie sufity, wielkie okna, ściany z cegieł to wszystko stanowi podstawowe cechy stylu industrialnego. Znalezienie odpowiedniego miejsca do urządzenia industrialnego mieszkania nie jest trudne. Mnóstwo byłych fabryk, magazynów czy też browarów jest przebudowywane na apartamentowce. Niemniej jednak ilość takich budynków jest ograniczona, a skoro jest popyt to deweloperzy nie próżnują. Budowane są zupełnie nowe apartamentowce na wzór opuszczonej fabryki. Stąd w stylu industrialnym wzięło się pojęcie lokalu hard oraz soft. Tym pierwszym jest opuszczony budynek z bogatą historią usytuowany w dawnym lub jeszcze obecnym obrębie przemysłowym. Lokal soft to nowy budynek w stylu starej fabryki. Nie oznacza to jednak, że styl industrialny jest zarezerwowany wyłącznie dla tego typu budynków. Z powodzeniem styl industrialny można wprowadzić nawet do małego mieszkania w bloku. W tym celu należy wystrzegać się ograniczania przestrzeni w postaci ścianki działowej czy też dużego mebla wyznaczającego granicę pomiędzy np. salonem, a kuchnią.   

Kolory w stylu industrialnym

Kolorystyka jest dość podobna do panującej w stylu skandynawskim, a więc biel oraz odcienie szarości. Niemniej jednak styl industrialny dopuszcza kolor cegły, czarny, betonowy. Kolorystyka ma za zadanie jak najbardziej upodobnić mieszkanie, dom czy apartament do fabrycznego loftu. Dlatego w loftach często pojawiają się nieotynkowane ściany, wielkie płyty mające imitować beton lub tapety industrialne. Ściany mają wyglądać surowo, a nawet mogą sprawiać wrażenie nadgryzionych zębem czasu. Podłogi w stylu industrialnym są najczęściej wykonane w kolorze betonu. Niemniej jednak parkiet drewniany jest również akceptowalny. 

Meble w stylu industrialnym

Meble w lofcie nie powinny mieć zbyt wielu zdobień – powinny to być proste, najlepiej jednokolorowe meble. Przykładem sofy, która mogłaby znaleźć się w salonie industrialnym jest sofa Vigo. Jednokolorowa sofa rozkładana z funkcją spania posiadająca dwie wielkie poduchy oparciowe idealnie wkomponuje się do nowoczesnego designu loftu. Vigo posiada również chromowane nogi, co stanowi nienachalną ozdobę mebla. Wartymi uwagi sofami są również modele Burgos/Burgos Plus oraz Lugo/Lugo Plus. 

Natomiast w stylu industrialnym najbardziej widowiskowe są meble twarde jak półki, komody, krzesła czy też stoły. Bardzo popularne jest połączenie drewna z metalem. Sam metal jest zresztą nieodzownym elementem mieszkań loftowych. Bardzo popularne są półki ścienne, gdzie profile metalowe stanowią ramę mebla. Nierozłącznym wyposażeniem mieszkania w stylu industrialnym jest stół loftowy wraz z krzesłami. Stół w mieszkaniu industrialnym charakteryzuje się dużym oraz masywnym blatem. Ozdobą stołu są jego nogi, które wykonane są z metalowych profili, najczęściej w ciemnym, matowym kolorze. Idealnym przykładem stołu oraz krzeseł loftowych są zestawy z serii Y oraz S. W zestawie Y011-6 otrzymujemy stół loftowy o wymiarze 150x80 z możliwością rozłożenia do 190 cm. Blat stołu jest pogrubiany i posiada 3.2 cm grubości, a także stabilne i grube metalowe nogi w kolorze czarnego matu. Nogi stołu loftowego są malowane proszkowo, dzięki czemu ich kolor pozostanie na lata. W podanym zestawie blat został wykonany w kolorze dąb lefkas lecz są dostępne również zestawy z blatem w kolorze betonu, a także klasycznej bieli. Szeroki blat stołu industrialnego z możliwością rozłożenia go do 190 cm pozwoli pomieścić przy jednym stole całą rodzinę. 

Komplet uzupełnia krzesło loft, które posiada tapicerowane siedzisko. W omawianym zestawie krzesło zostało wykonane z tkaniny w kolorze czarnym lecz dostępne są także w graficie oraz oliwkowym kolorze, który może być gustownym przełamaniem surowego stylu industrialnego. Krzesło zostało obite tkaniną Bluvel – jest to materiał welurowy z właściwościami hydrofobowymi, a więc ogranicza on wchłanianie płynów. Nogi krzesła industrialnego zostały wykonane z metalowych profili pomalowanych proszkowo w kolorze czarny mat. Istotną zaletą zestawów jest łatwość montażu. Krzesła są gotowe do użycia bez konieczności jakiegokolwiek montażu. Stół rozkładany industrialny również nie wymaga większego nakładu prac, gdyż wystarczy przykręcić nogi do blatu. Zestawy industrialne nie muszą znaleźć się wyłącznie w kuchni czy też jadalni. Stół industrialny z krzesłami loftowymi może z powodzeniem zdobić salon. Stół industrialny może również pełnić wiele innych ról w loftowym pomieszczeniu. Ten mebel z powodzeniem może pełnić rolę biurka czy też półki. W salonie swoje miejsce znajdzie również stolik kawowy 2w1 LOFT. Model tan posiada metalowe nogi w kształcie kwadratu, a blaty stolików mają wielkość odpowiednio 70x70 oraz 60x60cm.  

Dodatki inne niż wszędzie

Styl industrialny cechuje się prostotą, minimalizmem oraz otwartymi przestrzeniami. Nie oznacza to jednak, iż nie można ozdobić loftowego mieszkania. Niemniej jednak dodatki w stylu industrialnym są inne niż w każdym innym stylu. Dodatkiem w loftowym pomieszczeniu może być wystająca przyrdzewiała rura, metalowe szafki wyglądające na ledwo co wyjęte ze starego magazynu czy też niczym nie osłonięta żarówka zwisająca na kablu. Nie uświadczymy takich gadżetów w cieple Prowansji czy też w równie minimalistycznym stylu skandynawskim. Mieszkania loftowe zdobią meble i dodatki z duszą, historią. Są to rzeczy niebanalne, nietuzinkowe jak np. stare radio, zegar z lat 50, a może to być również metalowa skrzynka, która odrestaurowana pełni rolę szafki nocnej. Dodatki jakie możemy wstawić na półkę czy stół znajdziemy nie tylko w sklepach lecz również na tzw. „pchlim targu”, antykwariacie czy też na strychu u dziadków. To wszystko czyni mieszkania loftowe niepowtarzalnymi oraz zachwycającymi. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl