Pomieszczenia

Pomieszczenia - z czego składa się dom?

No właśnie, z czego składa się dom? Czy możemy wymienić składniki domu? Może należałoby wymienić cegły, drzwi, okna? A może właściwą odpowiedzią byłoby stwierdzenie, że dom tworzą przede wszystkim domownicy? Znalazłyby się również osoby, które zaczęłyby wymieniać salon, kuchnię, pokój dziecięcy. My należymy do grona ostatniej z wymienionych grup, a skoro już wymieniamy poszczególne pomieszczenia to przyjrzyjmy im się nieco bliżej.

Kuchnia

Jak zwykło się mówić kuchnia to serce domu dlatego wymieniamy ją jako pierwszą. Bardzo często łączy się ją z jadalnią, gdzie przy wspólnym stole spotyka się cała rodzina. W jej centralnym punkcie najczęściej znajdzie swoje miejsce stół rozkładany do jadalni, który od święta może powiększyć swoją powierzchnie, by każdy zmieścił się przy rodzinnym stole. Stół z krzesłami to nieodłączny element każdej jadalni. Ze względu na specyfikę pomieszczenia należy pamiętać, aby wybrane meble posiadały powierzchnię łatwą do utrzymania w czystości. Kuchnia kojarzy nam się najczęściej z ciepłem, pysznym domowym jedzeniem, a także rodzinną atmosferą. 

Salon

Salon to domowe centrum rozrywki. To właśnie w tym miejscu spotykamy się ze znajomymi, oglądamy telewizję czy też odpoczywamy po trudach całego dnia. W centralnym punkcie pomieszczenia najczęściej znajduje się narożnik lub sofa do salonu. Salon jest także miejscem, które może pełnić rolę sypialni. Nie zawsze znajdziemy miejsce, by stworzyć osobny pokój sypialniany. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w sofę rozkładaną, dzięki czemu, gdy zapadnie zmrok w prosty sposób możemy zmienić przeznaczenie tego miejsca. Najpopularniejsze style aranżacji salonu to chłodny i minimalistyczny styl skandynawski, ciepły i rodzinny prowansalski, a także elegancki - nowoczesny. Innymi meblami, które znajdziemy niemal w każdym salonie to fotel uszak, w którym możemy się wygodnie zrelaksować. Ważne, by również meble twarde takie jak komodawitryna czy stół do salonu stanowiły spójną całość. 

Sypialnia

To jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu, gdyż rozpoczynamy w niej każdy poranek i kończymy każdy wieczór. Najważniejszym elementem tego pomieszczenia jest łóżko do sypialni. Obecnie na rynku istnieje szereg możliwości pozwalających na dopasowanie mebla do indywidualnych preferencji. Można zakupić osobno łóżko ze stelażem, a osobno materac. Właśnie kwestia tego drugiego produktu jest kluczowa dla wygodnego i zdrowego snu. Ważne jest, by materac nie był zbyt miękki i był odpowiednim oparciem dla kręgosłupa, choć z pewnością znajdą się osoby, które uwielbiają, gdy materac wręcz zapada się pod ciałem. W sypialni możemy odróżnić część nocną od dziennej. W nocnej znajdzie się łóżko, szafka nocna, ewentualnie lampka. W części dziennej znajdziemy szafę do sypialni, toaletkę do sypialni, a także garderobę. Dobrze urządzona sypialnia pozwoli nam sprawniej rozpocząć nowy dzień. 

Pokój dziecka

Pokój dziecka czy też młodzieżowy jest pomieszczeniem, którego urządzenie może przysporzyć najwięcej radości zarówno rodzicom jak i młodemu lokatorowi. Sposób aranżacji pokoju jest zależny od wieku dziecka. W przypadku, gdy lokatorem będzie niemowlę lub małe dziecko należy urządzić pokój, by był praktyczny dla rodziców. Warto zaopatrzyć się w wygodny fotel do karmienia oraz półkę, gdzie położymy wodę, butelki czy kleik. Wybór łóżeczka dziecięcego jest bardzo istotny. Istnieje wiele modeli, które mogą rosnąć wraz z dzieckiem. Po demontażu barierek mogą one pełnić rolę tapczanika dla kilkuletniego dziecka. Gdy maluch podrośnie warto posłuchać jego zdania, dziecko będzie przeszczęśliwe gdy jego zdanie zostanie wzięte pod uwagę. W tym wypadku pokój będzie już służył przede wszystkim dziecku, a w pomieszczeniu znajdzie się biurko, szafa czy komoda do pokoju dziecięcego. W pokoju młodzieżowym powinniśmy zdecydować się na wygodną sofę młodzieżową, która umożliwi zdrowy i wygodny sen. 

Gabinet

Czy to firmowe biuro czy domowy gabinet to pomieszczenie powinno pozwolić skoncentrować się nie tylko na efektywnej lecz również na kreatywnej pracy. Jednym z najważniejszych elementów każdego gabinetu jest wygodne biurko, a także fotel biurowy. W takim pomieszczeniu potrzebna jest również przestrzeń, w której możemy spotkać się, porozmawiać z naszymi współpracownikami, kontrahentami czy klientami. Warto zadbać o wygodny fotel lub sofę do gabinetu. Dobrze, by swoje miejsce znalazł również stolik kawowy lub stół do gabinetu. To pomieszczenie powinno być urządzone w minimalistycznie oraz praktycznie. Zbyt duża liczba przedmiotów może rozpraszać i utrudniać pracę. 

Przedpokój

Zwykle nie przywiązujemy uwagi do tego pomieszczenia, a szkoda, gdyż zarówno my jak i nasi goście widzą je jako pierwsze po wejściu do domu czy mieszkania. Jednym ze stałych elementów przedpokoju jest wieszak lub garderoba, a także półka na buty. Często znajdziemy tu także duże przesuwne szafy, a także duże lustro, w którym możemy jeszcze raz przejrzeć się przed wyjściem z domu. Swoja istotną rolę odgrywają również wieszaki lub półki przy drzwiach, gdzie w jednym miejscu trzymamy klucze do domu, kluczyki do samochodu czy też inne ważne akcesoria. Dzięki temu bez stresu możemy wyjść nawet gdy nam się bardzo spieszy. 

W wielu domach czy mieszkaniach znajdziemy jeszcze wiele innych pomieszczeń jak np. garaż, spiżarnia czy też piwnica. Każdy dom jest inny tak samo jak jego skład. 

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz